Wakacje z dziećmi cz. 1

zdjęcie(11)

Pewnie część z Was jest już po wakacjach ale może znajdzie się ktoś, kto dopiero się na nie wybiera i moje rady okażą się na tyle pomocne, że wyjazd nie okaże się katastrofą czy najbardziej traumatycznym przeżyciem w życiu.

Myślę, że te rady można też zastosować podczas każdego innego wyjazdu z dziećmi..niekoniecznie akurat wakacyjnego :-)

 

  1. Pozwól dziecku na więcej. Daj mu więcej swobody niż zazwyczaj i nie ograniczaj jego kreatywności, no chyba, że to co robi jest niebezpieczne. Jeśli chce się pluskać w kałuży, proszę bardzo. Starsze woli iść na stragany zamiast na plażę, nie mam nic przeciwko. Lody, gofry, na obiad naleśniki – czemu nie ? W końcu wakacje są raz w roku :-)
  2. Zapewnij mu atrakcje. Gdy dzieci się nudzą to marudzą. Gdy mają zajęcie to Ty masz czas dla siebie. Idąc np. na plaże, weź poza standardowym wiaderkiem z łopatką, farby i pędzelki. Poszukaj z dzieckiem muszelek, kamyków a potem pozwól mu je dowolnie udekorować ;-) zapewniam Cię, że nawet dwuletnie dziecko ucieszy taka zabawa. A jeszcze jak kilka sztuk Ty sama pomalujesz to już wogóle będzie szczęśliwe. W tym czasie możesz się opalać bo malować kamyki można nawet na leżąco. Te i inne pomysły na zabawy z dzieckiem będą w osobnym wpisie.
  3. Wszystkie wycieczki i plany konsultuj z dzieckiem, nawet tym najmniejszym. Niech aktywnie uczestniczy w wyborze miejsca które chcecie odwiedzić a także niech wyraża swoje zdanie na temat spędzania tego czasu. Ja na przykład pytałam Pati – idziemy do rybek czy do motylków? Starszej, co Ona woli ? Potem wspólnie podejmowaliśmy decyzję co robimy. I nawet jeśli jedna chciała rybki, druga motylki to nie było problemu. Szłyśmy poprostu tu i tu.
  4. Przede wszystkim nie nastawiaj się, że coś zrobisz..nie trzymaj się sztywnych zasad. Bądź elastyczna. Nic na siłę. Nie zmuszaj dzieci do robienia czegoś czego nie chcą, tylko dlatego, że Ty tego chcesz. Chciałaś iść na plażę a dzieci ciągną Cię na pobliski plac zabaw. Spuść powietrze, policz do 10 i idź na plac zabaw. Poświęć dzieciom 100 procent uwagi a potem..zabierz je na plażę ;-)
  5. Daj dziecku tablet ! Teraz możecie mnie linczować ;-) Kiedy naprawdę nie macie już siły, a Wasze dziecko opętał szał i już nic nie skutkuje – dajcie mu tablet, smartfon czy przenośne DVD najlepiej z dostępem do internetu..spokój i cisza gwarantowane minimum przez godzinę..u nas na szczęście nie był konieczny ale to must have ostatnich czasów.

Nam wystarczyły te zachowania by nasze wakacje były naprawdę udanego czego i Wam z całego serca życzę :-)

A może Wy macie jeszcze jakieś rady żeby nawet z dziećmi było fajnie ?

Piszcie w komentarzach .. znowu ktoś dostanie ode mnie coś ;-) W końcu muszę doceniać swoich wiernych fanów :-)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>